Приклади неврозів
В Міжнародній класифікації психічних розладів десятого перегляду невротичні розлади займають рубрики F.40. - F.48. Наведемо деякі приклади та відповідну симптоматику.
Фобічні тривожні розлади. Проявляються у вигляді страхів певних місць, ситуацій або істот. Тривожна реакція по інтенсивності не співвідноситься з реальною загрозою.
Соматоформні та соматизовані розлади. Спостерігаються симптоми, що не мають під собою органічного підґрунтя. Наприклад, діарея або закрепи без наявності запального процесу в кишківнику. Цей процес відбувається завдяки тісному зв'язку нервової системи та шлунково-кишкового тракту, відповідно дистрес призводить до функціональних порушень. Генералізований тривожний розлад. Виникає безпідставний страх різноманітних взаємодій, в тому числі соціальних (вихід на публіку, діалог, робочі чи навчальні процеси), що супроводжується також тілесними симптомами.
Панічний розлад. Виникнення різких, неконтрольованих нападів тривоги без явної причини, а також фізичних симптомів у вигляді задишки, підвищеного серцебиття.
Неврастенія. Стан психоемоційного та фізичного виснаження.
Лікування неврозів
Тактика лікування залежить від конкретного випадку. Призначаються різноманітні схеми фармакотерапії (лікування антидепресантами, транквілізаторами, іноді додатково використовуються антипсихотики та ноотропи, а також вітамінні комплекси). Проте, враховуючи концепцію неврозу, патогенетичним (направленим на корінь проблеми) лікуванням буде психотерапія. Це пов'язано з тим, що за допомогою медикаментів можливо швидко добитися належної якості життя людини, проте якщо механізми адаптації залишаються колишніми, симптоптоматика може або повернутися, або бути в стані тимчасового непроявлення.